Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı

Kemik Erimesine Neden Olan Hatalar
Kemik erimesini tetikleyen bazı hatalar söz konusudur. Yapılan yanlışlar sebebi ile kemik erimesinin ortaya çıkması kaçınılmaz son olabilir. Dünyada en sık görülen kemik hastalıklarındandır. 4 kadından ve 60 yaş üzeri her 8 erkekten birinde görülmektedir.

Osteoporoz olarakta bilinen kemik erimesi sinsi bir rahatsızlıktır. Kemiklerin kırılma noktasında gelmediği sürece ağrı hissettirmediği için tahmin edilmesi güçtür. Kemik kitlesinde azalmaya, kırık riskinin artmasına, kemik mikro mimari yapısının bozulmasına neden olur. Ayrıca sakatlığa neden olabiliyor. İlerleyen süreçte hastanın yatağa bağımlı hale gelmesine de sebep olabiliyor. Kadın sağlığı ekibi olarak kemik erimesine yol açan hataları derledik.
Hareketten Kaçınmak

Bu hastalıkta olabildiğince hareket etmek önemli bir ayrıntıdır. Hantallaşmak kemik erimesinin sevdiği bir nedendir. Özellikle yürüyüş yada koşu eylemlerinde bulunan kişilerin osteoporoz rahatsızlığına yakalanma riski diğerlerine nazaran daha düşüktür. İş gereği uzun süre masa başında oturan kişiler bahsi edilen riskli kişiler arasına girmektedir. Mutlaka hareketi yaşamlara işlemek önemlidir. Oturulan süre kadar fırsat buldukça hareket etmek ve denge sağlamak gereklidir.
Gün Işığından Yeterince Faydalanmamak

Kalsiyumlar vücuda girdikten sonra emilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç duyar. Bu nedenle D vitaminine günlük bir ihtiyaç söz konusudur. Bu vitaminin en önemli kaynağı ise Güneştir. Ayrıca yumurta yada balıktan da D vitamini eksikliği giderilebilir.

Kalsiyumdan Yeterince Yararlanmamak

Kemikler için en çok gerekli olan kaynak kalsiyumdur. Kalsiyum barındıran yiyecek ve içeceklerden fazlaca yararlanmak gereklidir. Özellikle çocukluk ve büyüme esnasında bedene alınan kalsiyumlar çok önemlidir. Çünkü alınan kalsiyumlar vücutta depolanır. Ve sonrasında 30 yaşına kadar azalarak devam eder. Özellikle 30 yaşına gelene kadar besinlerden olabildiğince faydalanmakta yarar vardır. En çok kalsiyum süt ve süt ürünlerinde bulunur. Ayrıca yeşil sebzelerde de gerekli olan kalsiyuma ulaşmak mümkündür.
Fazla Tuz Kullanımı

Tuz tüketimi fazla olduğunda idrarla dışarı atılan kalsiyum oranı da artıyor. Bu nedenle aşırı tuz kullanımından kaçınmak gerekiyor. Fazla tuz kullanımı ile ihtiyaç olan kalsiyumunda dışarı atımı gerçekleştiği için kemik erimesini tetikleyen sebeplerden biridir.
Fazla Kahve Tüketimi

Anormal derece kahve tüketimi de kemik erimesini tetikleyen bir eylemdir. İçerisinde bulunan kafein nedeni ile kemik yapımında etkin hücrelere zarar görüyor.

16 Nisan 2019 - 04:19

admin

1.150 views

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sohbetkalbim.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetkalbim.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli